Cengiz Gürsel

Bir nevi Beşiktaşlılık manifestom şöyle…

 1. Futbol ile hayatın kendisi arasındaki ilişkinin çok güçlü olduğuna inanırım. “Kitlelerin afyonu” ya da “22 kişi bir topun peşinde” tabirlerine katılmam. Futbolun sosyolojik tarafının ekonomik tarafına göre çok daha değerli olduğunu düşünürüm.
 2. Genelde futbolseverlik, özelde Beşiktaşlılık bana göre bir dünya görüşüdür. Bir kişinin bir kulübü gerçekten benimsemesi halinde onun çizgisini hayatına yansıttığına inanırım.
 3. Hayatın kendisi gibi, doğruyu savunmanın doğası gibi, Beşiktaşlılığın zor olduğunu düşünürüm.
 4. Hayat insanı er ya da geç sürüye katılmakla doğru olanı takip etmek arasındaki yol ayrımına getirir. Azınlıkta olmak beni korkutmadığı için Beşiktaşlıyım.
 5. Bana göre futbolu mutlu olmak için izleyenlerin adresi Beşiktaş olamaz. Çünkü hayatta da “her an mutluluk” diye bir ütopya yoktur.
 6. Hayatta doğruların sadece inatla anlatılabileceğine ve sürünün gittiği yönün tersinin genellikle doğru yön olduğuna inandığım için, “alayına isyan inadına Beşiktaş” diyenlerdenim.
 7. Neticeden önce haticeye, nicelikten önce niteliğe, kapaktan önce içeriğe bakanlardanım. Sayılar önemsiz değildir ama sonra gelir.
 8. Rekabeti sidik yarışı olarak değil toplam bir nitelik çarpışması olarak görürüm. Popüler ile büyük arasındaki farkı bilenlerdenim. “Üçüncü büyük” ya da “semt takımı” tabirleri beni kesinlikle rahatsız etmez.
 9. “Büyüklük” kavramının içini sayılarla değil fark edilmesi zor, ağırlığı fazla mesaj, fikir ve değerlerle doldurabildiği için Beşiktaşlıyım.
 10. Beşiktaş’ın sütten çıkmış ak kaşık olduğunu düşünmem. Beşiktaş’ın gökten inmediğini, ülkenin tüm trendlerinden nasibini aldığını bilirim.
 11. Bu yüzden iddiam “Beşiktaş’ın her yaptığı doğrudur” cümlesi değil, “Beşiktaş yanlışların baş tacı edilmesi yerine eninde sonunda dışlandığı yerdir” cümlesidir.
 12. Benzer şekilde her Beşiktaşlının farklı olduğunu düşünmem. Ortalama Beşiktaşlının farklı olduğunu düşünürüm.
 13. Spora romantik yaklaşırım. Beşiktaş’ı, çok kupası olması ve en çok taraftar sayısına ulaşması hedefiyle desteklemem. Ülkemin, sporu romantik tarafından algılamaya inatla devam eden tek kulübü olduğu için desteklerim.
 14. Tuhafım. Sevmesem de, inanmasam da, beğenmesem de Beşiktaş forması giyen herkes önemli bir hata yapana kadar bana sempatik gelir.
 15. Beşiktaş’ın, iki kere ikiye her koşulda dört diyebilenlerin çoğunlukta olduğu yer olduğu için özel olduğuna inanırım.
 16. Gerçekten mahalle maçında auta giden topa gol diyen çocuğun Gs’li olmasının, “madem öyle, benim aut da goldü olm” diyen çocuğun Fb’li olmasının ve “ikinize de tamam lan, ikisi de gol olsun” diyen çocuğun Beşiktaşlı olmasının tesadüf olmadığını düşünürüm. Toplumun ortalamasının bunun üst modeli olduğuna inanırım.
 17. Medeniyetin “bir arada insanca yaşayabilme seviyesi” olduğunu düşündüğüm için Beşiktaşlıyım.
 18. 8-0’lık Liverpool mağlubiyetini, 8-0 kazanarak şampiyon olmaya düğünle bayramla tercih ettiğim için Beşiktaşlıyım.
 19. “Altta kalanın canı çıksın” modeli bir toplum olmaya itiraz ettiğim için Beşiktaşlıyım.
 20. Trendlerin değil, bir davanın peşinde koşanların kulübü olduğu için Beşiktaşlıyım.
 21. Ülkemin en büyük eksiğinin “iyi yurttaş” olduğunu düşünürüm. Beşiktaşlılığın gösterdiği insan tipinin “iyi yurttaş” olduğuna inanırım. Bu yüzden, savunduğum Beşiktaş değil Beşiktaşlılıktır.
 22. “İyi insan olmadan iyi Beşiktaşlı olunmayacağını” öğrendiğim için Beşiktaşlıyım.
 23. Bir gün herkesin Beşiktaşlı olacağına inanmam. Aksine herkesin Beşiktaşlı olamayacağına inanırım.
 24. Az olanın doğru, sesi bastırılanın haklı olduğu, kaşı gözü oynayanın büyük zannedildiği bir toplumda “farkında” olmanın acı tarafını bildiğim için Beşiktaşlıyım.
 25. Çeri çöpü değil, ülkemde hakim olmasını istediğim yönetici tipini, Süleyman Seba’yı çıkartan tek kulüp olduğu için Beşiktaşlıyım.
 26. Dünyanın “en büyük derbisinin” taraflarından birini destekliyor olmak yerine doğru düzgün rekabet edilebilen bir ligin kulübünü destekliyor olmak bana daha anlamlı gelir.
 27. Yanlış Beşiktaşlıdan gelince de yanlış derim. Yanlışa yanlış diyen herkesle aynı paydadayım. İtirazım aynısını yapmayanadır.
 28. Rekabetin adil, başarının hak edilmiş olmasına değer verdiğim için Beşiktaşlıyım.
 29. Kendine Müslümanları, ikiyüzlüleri, samimiyetsizleri, çifte standartçıları, kaşı gözü oynayanları, fırsatçıları, kolaycıları, arkadan dolananları savunanlara saygı duymamak fanatiklikse yıldızlı fanatiğim.
 30. Özetle, bu ülkenin hala bir arada insanca yaşanabilecek bir yer olabileceğine dair en güçlü umut olduğu için Beşiktaşlıyım.

Bu sitede, yukarıdaki maddelerde özetlediğim anlayış çerçevesinde 2002’den bu yana yazdığım Beşiktaş ile ilgili yazılarımı arşivleyeceğim. Hiçbir şeyin değişmeyeceğini biliyorum ve herhangi bir beklentim yok. Amacım sadece tarihe kayıt düşmektir.

Cengiz Gürsel
14 Ekim 2017

2017 | Siyah Beyaz Yazılar